Niektóre zawody jeszcze do niedawna uznawane były za absolutnie ludzką domenę, a obecnie są poddawane automatyzacji lub kuchennymi drzwiami wkracza do nich sztuczna inteligencja. Między innymi na ten temat dyskutowali eksperci od rynku pracy, technologii i nieruchomości podczas konferencji Human Centered Places zorganizowanej przez firmę doradczą działającą na rynku nieruchomości komercyjnych Colliers International.

– Roboty z pewnością będą w coraz większym zakresie przejmować od człowieka nudne i powtarzalne zadania. Zaoszczędzony czas pracownicy będą mogli poświęcić na ważniejsze działania, wymagające większej kreatywności – mówi Sylwia Pędzińska, senior partner i dyrektor Workplace Innovation w Colliers International.

Automatyzacja wkracza nie tylko na pola związane z pracą fizyczną, ale również umysłową.  Lekarze są w stanie w coraz łatwiejszy i bardziej zautomatyzowany sposób diagnozować choroby, wykorzystując do tego specjalne algorytmy. Znane amerykańskie kancelarie prawnicze stosują specjalne algorytmy i platformy wykonujące prace asystenckie, sczytujące i oceniające merytorykę dokumentów. Rozwiązania te skracają procesy podpisywania umów niemal 3-krotnie, pozwalając na oszczędności czasu i pieniędzy. Według danych firmy McKinsey automatyzacją jesteśmy w stanie zastąpić 49% czynności wykonywanych w pracy. Są jednak zawody, którym zastąpienie maszynami – przynajmniej na razie – nie grozi: psychologowie, pracownicy socjalni czy dyrektorzy generalni.

Jeśli spojrzymy w przeszłość to zauważymy, że w wyniku poprzednich rewolucji przemysłowych część zawodów zniknęła, ale w ich miejsce pojawiły się nowe.Postęp technologiczny w XXI wieku będzie jednak jeszcze szybszy. W przypadku zawodów związanych z branżą IT popyt na pracowników zdecydowanie przewyższa możliwości jego zaspokojenia. Uczelniom także trudno jest dotrzymać tempa tych zmian. Obecnie szacuje się, że do 2020 roku w Polsce będzie brakowało ponad 50 tys. programistów. Mówi się również, że młodzi pracownicy będą musieli w ciągu swojej kariery przebranżowić się nawet kilkanaście razy. Zmiany będą szybkie i intensywne, a poradzi sobie ten, kto najlepiej będzie potrafił dostosować się do nowej rzeczywistości.

Źródło: businessinsider.com.pl